Dom - Jak wykorzystać LinkedIn do poszukiwania pracy w marketingu?

Jak wykorzystać LinkedIn do poszukiwania pracy w marketingu?

Prowadzenie profilu na LinkedIn businesshero.pl
NA SKRÓTY

Twój profil na LinkedIn to Twoja marka – i ważne narzędzie podczas budowania sieci lub budowania świadomości w odniesieniu do potencjalnych klientów lub partnerów biznesowych, a także w poszukiwaniu pracy.
Kiedy szukasz pracy, Twój profil na LinkedIn musi być aktualny i rzeczowy. Ale opłaca się również aktywnie korzystać z profilu LinkedIn, gdy wykonujesz pracę, którą lubisz.

Będąc widocznym we właściwy sposób, stajesz się interesujący dla headhunterów i poszerzasz swoją sieć kontaktów, z której możesz czerpać — zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Twój profil na LinkedIn powinien być ukierunkowany na konkretne cele

Przed rozpoczęciem tworzenia profilu należy rozważyć następujące kwestie:

→ Kto jest Twoją grupą docelową?

→ Które firmy lub osoby chcesz obserwować na swoim profilu?

→ Z kim chcesz nawiązywać kontakty?

→ Jakie oferty pracy chcesz otrzymywać?

→ W jaki sposób możesz, poprzez swój profil, pokazać, że możesz stworzyć wartość na takim stanowisku?

Analiza grupy docelowej będzie podstawą tego, co zdecydujesz się powiedzieć o sobie, swoich stanowiskach i wykształceniu. Wszystkie informacje, które podajesz do wiadomości publicznej, muszą być istotne dla grupy docelowej i powinny prowadzić do zwiększenia zainteresowania Twoją osobą.

Pamiętaj, że Twoje kluczowe kompetencje w CV powinny być identyczne z Twoimi umiejętnościami na LinkedIn.

Inspiruj się innymi i znajdź swoje mocne strony!

Poszukaj profili osób zajmujących stanowiska podobne do twojego lub zajmujących stanowiska, do których aspirujesz lub które chciałbyś włączyć do swojej sieci.

Zobacz, jak używają swoich profili. Wykorzystaj je jako inspirację do stworzenia dobrego profilu.

Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony w odniesieniu do kompetencji innych i dowiedz się, co musisz zaakcentować, aby być konkurencyjnym i atrakcyjnym w porównaniu z nimi.

Stwórz swój profil na LinkedIn w odpowiednim języku

Nie wiesz, czy head-hunterzy i inni szukają kandydatów w języku polskim czy angielskim. Ale musisz także utrzymywać swój profil na LinkedIn, więc powinieneś być realistą pod względem tego, ile czasu chcesz poświęcić na aktualizację swojego profilu w wielu językach.

Jeśli zdecydujesz się na dwujęzyczny profil, możesz dostosować ustawienia na stronie profilu, wybierając opcję „Utwórz profil w innym języku.

Przede wszystkim jednak najwięcej energii poświęć na swój profil na LinkedIn w języku, który uważasz za najważniejszy w swoim życiu zawodowym.

Przyciągnij czytelnika chwytliwymi nagłówkami

Celem nagłówka jest przyciągnięcie zainteresowania i stworzenie obrazu tego, kim jesteś i co możesz wnieść.

Musi on mieć sens, nawet jeśli jest oderwany od reszty profilu.

Nagłówek powinien składać się ze słów, które rekruter wpisałby w wyszukiwarkę w celu znalezienia odpowiednich kandydatów na dane stanowisko.

Użyj kilku słów, aby opisać siebie tak dokładnie, jak to możliwe. Na przykład, zastąp „Project Manager” słowami „Lean Project Manager, HD”.

Pomóż czytelnikowi za pomocą opisowego podsumowania

Powinieneś postrzegać podsumowanie swojego profilu na LinkedIn jako pisemną prezentację, w której najpierw mówisz najważniejsze rzeczy.

Twoja grupa docelowa powinna być w stanie szybko rozszyfrować, w jaki sposób tworzysz wartość.

Upewnij się, że odbiorca otrzyma najważniejsze punkty, nawet jeśli pominie resztę profilu. Dobrym pomysłem może być zapisanie kluczowych kompetencji w punktach, aby łatwo było uzyskać pełny przegląd.

Podsumowanie musi odpowiadać na następujące pytania:
Kim jesteś?
Co potrafisz robić?
Czego chcesz?
Co jest twoją pasją?

Przedstaw odpowiednie doświadczenie zawodowe

Zanotuj swoje stanowiska i miejsca pracy.

Napisz także krótki opis swoich obszarów odpowiedzialności na każdym stanowisku wraz z zarysem swoich zadań.

Zadania należy uszeregować według tego, co potencjalny nowy pracodawca powinien wiedzieć. Nie próbuj wyjaśniać całej treści swojej pracy, ale raczej uszereguj opis w odniesieniu do poszukiwanej pracy.

Każdy opis stanowiska powinien również zawierać Twoje doświadczenia. Jeśli jesteś menedżerem, możesz podkreślić wyniki, które osiągnąłeś na każdym stanowisku. Podkreśl swoje kompetencje, a nie to, kim jesteś. Dlaczego Twoje umiejętności mają znaczenie? Dlaczego jesteś atutem?

Użyj profesjonalnego i dokładnego zdjęcia

Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę, że nie powinni używać zdjęć z wakacji na swoim profilu LinkedIn. Warto jednak pamiętać o kilku innych kwestiach.

Twój portret powinien przede wszystkim wyglądać jak ty i być wysokiej jakości. Nigdy nie zaszkodzi też wyglądać przystępnie, choć nie musisz uśmiechać się bardziej niż zwykle.

Wiele osób zaleca również używanie kolorowych zdjęć, aby stworzyć kontrast z niebiesko-szarą kolorystyką LinkedIna.

Utrzymuj swój profil wiecznie żywy!

Upewnij się, że Twój profil jest zaktualizowany o najnowsze kompetencje, bądź aktywny i udzielaj się.
Możesz być aktywny w grupach lub komentując posty ze swojej sieci LinkedIn.
Możesz także dzielić się spostrzeżeniami z branży lub osobistymi przemyśleniami i doświadczeniami.

Gdy jesteś aktywny i widoczny na LinkedIn, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że inni Cię zauważą.

Rozszerz swoją sieć poprzez odpowiednie grupy

Trzy najlepsze powody, dla których warto dołączyć do odpowiednich grup LinkedIn to:
1. Zwiększasz swoją widoczność wśród uczestników grupy i osób, które mogą Cię wyszukać i znaleźć, a także tych, których możesz wyszukać.
2. Grupy mają wartość sygnałową, a członkostwo w nich pokazuje czytelnikowi, że masz silną sieć zawodową.
3. Pokazujesz, że jesteś na bieżąco

Unikaj spamowania swojej sieci

LinkedIn to przede wszystkim sieć, więc nie ma potrzeby utrzymywania tajemnic przed swoimi kontaktami, niezależnie od tego, czy są to nieznajomi, czy bliscy współpracownicy / menedżerowie.

Jeśli jednak przeprowadzasz gruntowną aktualizację swojego profilu, możesz ukryć swoją aktywność. W ten sposób Twoja sieć nie otrzyma aktualizacji za każdym razem, gdy coś zmienisz.

Przejdź do „Konta i ustawienia” w sekcji „Prywatność i ustawienia” i użyj funkcji „Wyłącz transmisje aktywności”. Wówczas Twoja sieć nie będzie już otrzymywać informacji o zmianach w Twoim profilu.

Nadal będą jednak widzieć Twoje aktualizacje.

Podsumowanie

LinkedIn to jedno z najważniejszych narzędzi dla osób szukających pracy w dzisiejszych czasach. Oto najważniejsze i kluczowe wskazówki, jak skutecznie korzystać z tej platformy w celu znalezienia wymarzonej pozycji:

  1. Optymalizacja profilu: Upewnij się, że Twój profil jest kompletny i profesjonalny. Zawiera aktualne zdjęcie, doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz rekomendacje od innych użytkowników.

  2. Słowa kluczowe: Wprowadź odpowiednie słowa kluczowe w sekcji „o mnie”, które odzwierciedlają Twoje umiejętności i doświadczenie. Dzięki temu rekruterzy łatwiej Cię znajdą.

  3. Aktywne uczestnictwo: Dołącz do grup branżowych, komentuj i udostępniaj wartościowe treści. Pokaż się jako ekspert w swojej dziedzinie.

  4. Sieć kontaktów: Buduj i pielęgnuj relacje z innymi użytkownikami. Im większa Twoja sieć kontaktów, tym większe szanse na znalezienie pracy.

  5. Korzystaj z ofert pracy: LinkedIn oferuje specjalną zakładkę z ofertami pracy dostosowanymi do Twojego profilu. Regularnie ją przeglądaj i aplikuj na interesujące Cię stanowiska.

  6. Personalizuj wiadomości: Gdy kontaktujesz się z potencjalnym pracodawcą lub rekruterem, zawsze personalizuj swoją wiadomość. Pokaż, że jesteś zainteresowany konkretną ofertą.

  7. Bądź aktywny: Regularnie aktualizuj swój profil, dodawaj nowe osiągnięcia i umiejętności. Im częściej będziesz aktywny, tym większa szansa, że zostaniesz zauważony.

Pamiętaj, że LinkedIn to nie tylko platforma do poszukiwania pracy, ale także miejsce, gdzie możesz budować swoją markę osobistą, nawiązywać wartościowe kontakty i rozwijać się zawodowo. Korzystaj z niej mądrze i skutecznie!

Picture of Paweł
Paweł

Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki, na cuda trzeba poczekać ;))

Bezpłatny audyt Twojego konta Linkedin!
Zostaw kontakt i czekaj na nasz telefon

Ostatnie wpisy

Poznaj nasz pomysł na rozwój Twojej obecności w Internecie!

Wiemy, że każde działanie marketingowe musi skutkować zwiększeniem przychodów. Tworzymy kompleksowe strategie, które z powodzeniem pozwalają osiągnąć zamierzony cel. Prosimy o kontakt z nami poprzez wypełnienie krótkiego formularza.

Jakimi usługami jesteś zainteresowany?
Jaki budżet planujesz przeznaczyć na działania?